Bangkok

Tayland’ın başkenti Bangkok, 9 milyon nüfusuyla kalabalık bu şehri, ilk görenleri pek de cezbetmiyor. Tropikal güneşin yakıcı sıcaklığıyla birleşen nem, kendisini keşfetmeye gelenleri havalimanından itibaren şaşırtmaya yetiyor. Havalimanından dışarı adımınızı attığınız anda nemli ve garip kokan sıcak havasıyla sizi karşılayan şehir, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti olarak geçiyor.

Gökdelenlerin, küflü apartmanlarla, lüks restoranların sokak tezgahlarıyla, lüks arabaların, motosikletten bozma tuktuklarla, 5 yıldızlı otellerin, ucuz hostellerle bir arada olduğu Bangkok’ta değişmeyen şey sıcak Thai insanının yüzündeki gülümseme. Bangkok’u gezmek için en az 2 gün ayırmanız tavsiyem. İlk günü Bangkok’ta görülecek yerlerin bir çoğunun bir arada olduğu tarihi bölge Rattanakosin’de geçirin.

Grand Palace (Tayland Kraliyet Sarayı), Agra’da Taj Mahal’i ziyaret etmeye benzer. Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yer alan komplekste, başdöndürücü tapınaklar, etkileyici avlular ve göz alıcı bahçeler bulunuyor. 150 yıldan fazla bir süre Tayland Kralına ve ailesine ev sahipliği yapmış.

Wat Phra Kaew (Zümrüt Budha Tapınağı), sarayın en kutsal ve değerli yeri. Grand Palace sabah 08.30–16.30 saatleri arası ziyarete açık. Bilet satışı 15.30’a kadar yapılıyor. Sarayı kompleksini gezmek en az 3 saat, hatta yarım gün gerekiyor. Hafta sonları çok kalabalık olduğundan, hafta içi ziyaret etmek tavsiye edilir.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı) veya Thai adıyla Wat Phra Chetuphon, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören, en büyük Budist tapınağı. Tıp ve tarih konusu dışında, geleneksel Thai masajı ve meditasyon konusunda eğitim merkezi olan tapınak, Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da kabul ediliyor. Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağın giriş ücreti 100 Baht.

Wat Arun (Şafak Tapınağı), uzun yıllar Tayland’ın en yüksek yapısıydı. Tayland tanıtım broşürlerinde sıkça geçen Bangkok’un bu ikonik tapınağı, Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor. Wat Arun’nun tam ortasında yükselen 82 metre yüksekliğinde praang adı verilen yapısıyla dikkat çeken tapınak, Kımer mimarisinin özelliklerini taşıyor. Çin porseleninden kaplanmış olan tapınak gün batımlarında ve gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüm kazanıyor. 300 yıllık tapınak Wat Arun, sabah 8 ile akşam saat 5.30’a arası ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 50 Baht.

Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı), Bangkok’ta gezilecek önemli yerler arasında. Tapınakta yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare Oturan Buda heykeli, turistlerce oldukça çok ilgi görüyor. Altın Budha Heykeli’nin hikayesi ise oldukça ilginç. 1955 yılında liman genişletme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan heykel, ilk bulunduğunda topraktan yapıldığı zannedilip bir depoya kaldırılmış.

20 yıl sonrasında bulunduğu yerden şimdi bulunduğu tapınağa getirilmek istenirken, vinçten düşen heykelin, altın kısımlarının ortaya çıkması büyük bir sürpriz olmuş. Yüzyıl Sukhotai döneminden kalma olduğu anlaşılan heykel, muhtemelen artan Burma saldırıları ve yağmalardan korunması için alçıyla kaplandığı düşünülüyor. Çin Mahallesi’nde bulunan Wat Traimit, ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Jim Thompson’ın Evi, Thai ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait bir ev. Geleneksel Thai tik ağacından yapılmış evde Tayland çevresinde topladığı eşsiz sanat eserleri var.

Şehrin en ünlü ve baş döndüren akşam pazarı Patpong, hafta sonları kurulan şehrin en canlı yerlerinden Chatuchak Pazarı görülecek diğer önemli yerler. Asiatique the Riverfront ve Siam Paragon, Bangkok”un modern yüzünü gösteren alışveriş merkezleri.

Bangkok gece hayatı ile de ünlü bir başkent. Khao San Road ve Patpong bölgesinde eğlence kavramı yeniden keşfedilebilir. En canlı ve gelişen bölgelerden biri olan Soi Cowboy, gece eğlencesine akmak isteyenlerin listesine girebilir.

Chao Praya Nehri, Bangkok için çok önemli bir yere sahip. Nehirde tekne gezisi yapılarak, karmaşık su yollarını çevreleyen evlerin ambiyansına ve nehir üzerindeki barakalarda süren basit hayata şahit olmak bir Bankgok turu klasiği.

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en ünlü açık hava pazarlarından birisi. Bangkok’a 104 km uzaklıkta yer alan Yüzen Pazar, ülkenin en turistik 10 yerinden birisi. Yüzen çarşısını özgün kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması. Sabahın erken saatlerinde tekneleriyle pazarda satışa başlayan Taylandlılar, meyve ve sebze yüklü teknelerinden turist kalabalıklarına satış yapmaya çalışıyor.

Tayland ile ilgili belgesellerin ana konularından biri olan yüzen çarşıda hemen her türlü hediyelik eşyayı da bulmak mümkün. Yüzen çarşıyı öğlene kadar açık. En az yarım gününüzü alır.

Baiyoke Sky Tower, şehrin en yüksek binası. 82. katındaki restoranından şehir manzarası karşısında açık büfe bir akşam yemeği günün yorgunluğunu atmanın en güzel yolu. Gün batımından önce gitmeniz ve rezervasyon yaptırmanız tavsiye ederim.

Hua Hin, Bangkoklular için bir kaçış rotası. Bangkok’a sadece birkaç saat uzaklıkta şehir, hali vakti yerinde Bangkokluların burada ya villası ya da condo dairesi var.

Enter your keyword

Turizm Tayland

BEDAVA
İNCELE