ASEAN ve Asya-Pasifik bölgelerinde Gastronomi Turizm gündemi geliştirilecek

Bangkok, 1 Haziran, 2018 – The 4. UNWTO Dünya Gastronomi Turizm Forumu, Tay ev sahiplerinin sıcaklığı ve misafirperverliği konusundaki takdirlerini ve ASEAN ve Asya-Pasifik bölgelerindeki mutfak ve kültür gündemini ilerletme konusundaki güçlü taahhüdüyle bugün sona ermiştir.

Asya'da ilk defa, 30 Mayıs - 1 Haziran 2018 arasında düzenlenen Forum, BM Turizm Turizminin (TAT) ve Tayland Turizm Bakanlığı'nın desteği ile BM Dünya Turizm Örgütü, Bask Mutfak Merkezi tarafından organize edildi. Spor Dalları. 588 delege şefler, restaurateurler, danışmanlar ve profesörlerden pazarlama ve teknolojik gurulara kadar çeşitli uzman konuşmacılardan haberdar oldular.

Ayrıca, tabandan ve kaliteli restoranlardan, yerel pazarlardan ve sokak satıcılarından çok çeşitli Tay mutfağından faydalandılar. Foruma katılan üst düzey yetkililer arasında UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Jamaika Turizm Bakanı Bay Edmund Bartlett, Joxe Mari Aizega, Direktör Bask Culinary Center ve PATA CEO'su Mr. Mario Hardy yer aldı.

yazi-1

Mr. Joxe Mari Carvao, marketing Intelligence and Competitivenes, UNWTO

Sarma toplantılarında, delegeler gastronomi turizminin yaratıcı hikaye anlatımı, destekleyici politikalar ve gelişmiş eğitim yoluyla Asya-Pasifik bölgesinde tanıtılmasının gerektiğini vurguladı. Bu nedenle, gastronomi turizmi BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin amacını geliştirerek önemli bir rol oynayabilir.

TAT Valisi Sn. Yuthasak Supasorn şunları söyledi: “Bu tarihi etkinliğe ev sahipliği yapmak için Asya'daki ilk ülke olmaktan gurur duyuyoruz. Hepimiz için göz alıcı bir öğrenme deneyimi oldu. Bir yandan seyahat ve turizm arasındaki güçlü bağları, diğer yandan tarım ve mutfağı birleştirdi.

“Yaratıcılık, fikirler ve enerjik sunumlar, tüm sektörü yeni bir düzeye taşımaya yardımcı oldu ve yoksulluğun azaltılması, gelir uçurumunun azaltılması, işlerin yaratılması ve kazançların daha adil bir şekilde dağıtılması için ortak hedeflerimizi karşılama yolunda uzun bir yol kat edecek” dedi.

Vali, hem “gastronomi” hem de “turizm” in birbiriyle bağlantılı olduğunu belirtmiştir.

“Her ikisi de demografik ve teknolojik değişimlere paralel olarak gelişiyor ve her ikisi de köklerini geleneksel kültür ve geleneklere bağlıyor. Üstün kaliteli restoranlardan sokak satıcılarına kadar tüm komuta zincirinde fırsatlar yaratıyorlar. Hepsi bir köyden diğerine tam anlamıyla değişebilen eşsiz özelliklere sahiptir.

Mr. Yuthasak Supasorn, TAT Governor

yazi-2

Sayın Yuthasak, Tayland'ın alınan geri bildirimlerden önemli ölçüde yararlandığını ekledi.

“Atölyeler ve turlar, gastronomi ve mutfak ürünlerimizin kalitesini nasıl geliştirebileceğimiz konusunda değerli tüketici araştırmaları yaptı. Tüm yorumları dikkatlice analiz edeceğiz ve seyahat ve turizm portföyümüzün en önemli yönlerinden birini geliştirmek için neler yapabileceğimizi göreceğiz. ”

Bir katılımcı, dünyanın dört bir yanından en iyi Tayland mutfağından yemekler sunan binlerce Tayland restoranı olmasına rağmen, yerel halkın ve toplulukların ortasında, Tay atmosferinde olmaktan hoşlanan bir şey olmadığını belirtti.

5. ve 6. UNWTO Gastronomi Forumları, 2019 ve 2020'de Avrupa'da yeniden düzenlenecek. Ancak, Endonezyalılar, Bangkok forumunda iyi temsil edildi ve 2019'da bir ASEAN Gastronomi Turizmi konferansına ev sahipliği yaparak Tayland'a ekilen tohum üzerinde inşa etmeyi planlıyorlar.

No Comments Yet.

Leave a comment