BANGKOK VE GEZİLECEK YERLER

Gezilebilecek Yerler; Bangkok tapınaklarıyla ünlü bir şehirdir, 400 adet tapınak yer almaktadır. Bangkok’a gelen ziyaretçilerin programlarının büyük bölümü Budha heykelleri, tapınaklar ve kraliyet yapılarından oluşmaktadır.
Şehirde yer alan en önemli tarihi eserler Ko Rattanakosin bölgesinde toplanmıştır. Burada yer alan tapınaklar genellikle “wat” olarak adlandırılır, tapınak anlamına gelir, diğer dinlere ait ibadethaneler de aynı isimle belirtilir. Grand Palace şehrin merkezinde yer alır. 20. yüzyılın başlarına kadar kral, kraliçe ve aynı zamanda diğer yöneticiler burada bulunuyorlardı. Günümüzde ülkenin eski hükümet binası olarak kullanılan yapıların ve tarihi eserlerin sergilendiği bu yapı topluluğu halen gücün, dinin ve kral ile kraliçenin gücünün simgesi durumundadır.
Wat Phra Kaew tapınağı da Grand Palace içerisinde yer alır. Tayland’ın en önemli kutsal yeridir. Zümrüt Budha Tapınağı anlamına gelmektedir. 66 cm yüksekliğindeki Budha heykeli tek parça zümrüt üzerinde oyulmuştur.
Bangkok’un diğer önemli eserleri ise şöyle sıralanmaktadır; Wat Pho (Yatan Budha Heykeli), Wat Traimit (Altın Budha Heykeli), Wat Arun (Şafak Tapınağı), Ulusal Müze.
Şehirde yer alan muhtemelen en garip ve ürkütücü müze ise Siriraj Tıbbü Müzesi’dir. Burada mumya durumunda cesetler ve vücut parçaları sergilenmektedir.

No Comments Yet.

Leave a comment