Pattaya

Pattaya, Güney Asya’nın en çok turist ziyareti alan Tayland’ın en popüler şehirlerinden birisi. Her yıl beş milyondan fazla turist ziyareti alan Pattaya, Tayland’ın başkenti Bangkok’un 155 km güney doğusunda yer alıyor.
1960’lı yıllarda Amerika-Vietnam Savaşı sürerken Amerikan Ordu Kuvvetlerine bağlı bir grup asker, kafa dinlemesi için küçük balıkçı köyü olan Pattaya’ya gönderilir. Pattaya kasabasının 4 km uzunluğundaki plajının güney ucunda bambu kulübeleri kiralayan askerler, yöre halkı ile iyi anlaşır. Böylece Pattaya, Amerikan askerleri için dinlenme ve tatil yeri olarak belirlenir. Bu da kasabanın kaderi sonsuza kadar değişirir.
Pattaya, yemyeşil bir doğa, tropikal adalar, lüks konaklama ve tatil fırsatlarını uygun fiyat seçeneğiyle sunuyor. Her bütçeye uygun oteller, ister yeme içme, ister alışveriş veya eğlence için organize edilmiş modern alışveriş merkezleri ile Pattaya, tam bir tatil ve eğlence şehri.
Tayland: “Gülen Yüzlerin Ülkesi“
Güney-Doğu Asya’nın kalbinde yer alan, muhteşem plajları, büyüleyici kültürel zenginliği, harika alışveriş ve eğlence olanakları ile Tayland, 1960 yılından itibaren dünyanın en popüler turistik merkezlerinden biri oldu.
Genelde “Gülen yüzlerin Ülkesi“ olarak bilinen Tayland Krallığı 2012 yılında 22 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptı ve 2015 yılında bu sayıyı 30 milyona çıkartmayı planlıyor.
Peki, bu milyonlarca insanı her yıl Tayland’a çeken şey nedir? Cevap çok basit.
Basitçe söylemek gerekirse bu ülkede herkes bir şey var: beyaz kum plajları ve altın süslü Budist tapınaklarından gür yemyeşil yağmur ormanlarına, tropikal adalardan hareketli gece hayatına ve Bangkok ve Pattaya’da ki alışveriş cennetlerine kadar.
Sırtçantalı gezginler için pahalı olmayan bungalovlardan 5 yıldızlı lüks otellere kadar.
Tayland mutfağı, deniz ürünleri sevenler için ise tam bir cennet. Istakoz, jumbo karidesler, okyanus balıklarını çok uygun fiyata sunuluyor. Sokak tezgahlarında deniz ürünlerini sadece birkaç dolara bulmak mümkün Tropikal meyveler ve içecekler ise kaçırılmayacak lezzetler sunuyor.
Ve tabi ki: Güzel kızlar…
Pattaya kasabasını bu kadar ünlü yapan şey ise Pattaya gece hayatı. Güney Asya’nın en ünlü ve çılgın gece hayatını temsil eden Pattaya gece hayatı, şehrin en popüler ve kalabalık caddesi olan Walking Street’te hayat buluyor. Dünyaca ünlü Pattaya gece hayatı mekanı olan Walking Street ise, birinci sınıf bar, disko ve pubları, a go go barları ile dünyanın en ünlü gece hayatına ev sahipliği yapaıyor. Walking Street’te onlarca top clas bar, disco, restoran ve striptiz kulüpler bulunuyor.
Fakat Tayland sadece dünyanın en çeşitli ve büyüleyici ülkelerinden biri olmakla kalmayıp, ucuz ve ayni zamanda “Batı standartları”na yakın bir altyapıya sahip ve diğer Asya ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Kamboçya gibi, hem erkek hem bayan ziyaretçiler için güvenli bir ortam sağlıyor.

Pattaya Şehri
Gece 10-11 gibi başlayana haraketli geve hayatı sabaha kadar sürüyor. Seks turizmi için dünyanın dört bir tarafından buraya gelen turistlere, kollarında Taylandlı kızlarıile şehrin her yanında görmek mümkün.
Normal olarak, Tayland bu rahat yaşam standartları sayesinde bütün dünya çapında emekliler ve yurtdışında çalışanlar için evden uzakta ki “ev“ halini aldı.
Birçok Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ülke vatandaşları için, diğer Asya ülkelerinde de olduğu gibi, 30 günden fazla kalmamak kaydıyla Tayland’a girmek için vize gerekmiyor.
Daha uzun kalmak isteyenler ise Tayland Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na Turist Vizesi için başvuru yapabilirler.
Tayland’a havayolu ile rahatlıkla ulaşılabilir. 9 saatlik kesintisiz uçuş Türkiye’den direkt uçuşlarla Bangkok’a ulaşılabiliyor. Biraz uzun sürdüğünü düşünenler içi pek keyifli gözükmeyebilir ama bu Bangkok’a gelmek isteyenler için hiçbir zaman problem olmamıştır çünkü Tayland bir şekilde insanı bağımlı yapar!
Bangkok’un yeni Suvarnabhumi Havalimanı (söylenişi: “suvena-pum”) Güney-Dogu Asya’da ki merkezi konumu sayesinde, komşu Asya ülkelerini ziyaret etmek isteyenler için de mükemmel bir merkez olarak hizmet vermektedir.

Comments are closed.